TEL: +48 728 492 222

Info o drewnie

INTRO

Drzewa i las to nieodłączna część naszego środowiska. Drzewa działają na nas uspokajająco, są przyjemne i ciepłe w dotyku, drewno ładnie pachnie, nawet podczas spalania.

Drewno opałowe jest jednym z najtańszych źródeł energii cieplnej w naszym regionie. Z pewnością jest tańsze od energii elektrycznej, gazu ziemnego, energii z sieci ciepłowniczej, a jak uda się dobrze kupić – to nawet od pelletu i węgla. Drewno jest w swej istocie odnawialnym źródłem energii i w przypadku odpowiedniej gospodarki leśnej nie ma negatywnego wpływu na środowisko, jak wydobycie gazu i węgla.

Chociaż przetwarzamy głównie wysokiej jakości kłody bez gałęzi i innych pozostałości, staramy się zapewnić najtańsze drewno opałowe w stosunku do jakości drewna, ceny transportu, podejścia do klientów i kompleksowych usług. W naszym sklepie internetowym możesz złożyć pełne zamówienie, obejmujące adres dostawy, cenę transportu, formę płatności. Oczywiście możesz skontaktować się z nami pod dowolnym z podanych kontaktów. Jesteśmy tu dla Ciebie.

ILE DREWNA OPAŁOWEGO POTRZEBA NA SEZON?

 

(MJ/rok)

 

 

 

Przybliżone zużycie energii do ogrzewania starszego domu

72000

 

 

 

Przybliżone zużycie energii do ogrzewania domu niskoenergetycznego

17820

 

 

 

Przybliżone zużycie energii do ogrzewania domu pasywnego

5400

 

 

 

 

Świerk

Buk

Przybliżone zużycie drewna do ogrzewania starszego domu

20,8

mpn

15,0

mpn

Przybliżone zużycie drewna do ogrzewania domu niskoenergetycznego

5,2

mpn

3,7

mpn

Przybliżone zużycie drewna do ogrzewania domu pasywnego

1,5

mpn

1,1

mpn

 

 

 

 

 

* Obliczenia są tylko orientacyjne i służą do oszacowania zużycia drewna do ogrzewania. Jest to porównanie zapotrzebowania ciepła przez dom o tej samej wielkości i różnych poziomach energooszczędności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gęstość drewna

m3/kg

 

 

 

Świerk

792

 

 

 

Buk

968

 

 

 

 

 

 

 

 

Wartość opałowa drewna

MJ/kg

 

 

 

Świerk

16,35

 

 

 

Buk

14,35

 

 

 

 

 

 

 

 

* Zawsze w zależności od zawartości wilgoci w drewnie. W tabeli przedstawiono wartości dla naturalnie wysuszonego drewna o zawartości wilgoci około 20%.

* Obliczenia źródłowe opierają się na danych Czeskiego Urzędu Statystycznego oraz Politechniki w Brnie.

JAKIEGO RODZAJU DREWNA NALEŻY UŻYWAĆ?

W kominkach najlepiej używać drewna twardego z drzew liściastych. Takich jak buk, dąb, jesion, grab.

W piecach wolnostojących najlepiej używać drewna twardego i średnio twardego z drzew liściastych. Takich jak buk, dąb, jesion, grab, akacja, brzoza.

W kotłach zgazowujących drewno i kotłach kombinowanych najlepiej używać drewna twardego, ale także miękkiego, ponieważ zawiera mniej kwasów. Idealne są świerk i sosna, ewentualnie modrzew.

JAK PRZECHOWYWAĆ DREWNO?

Drewno najlepiej przechowywać w przewiewnym i łatwo dostępnym miejscu, idealnie pod zadaszeniem. Przed sezonem grzewczym warto umieścić drewno w kotłowni lub szopie, gdzie drewno doschnie, co zredukuje jego wilgotność do możliwie najniższego poziomu. Proces suszenia dębu jest specyficzny, bo gatunek ten potrzebuje kilku lat sezonowania, aby uzyskał odpowiednią wilgotność i maksymalną jakość bez niepożądanych garbników (taniny). Powinien być sezonowany na deszczu przez 1 rok, a następnie przez 2 do 3 lat w przewiewnym miejscu pod zadaszeniem.